- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
3. PPI2Innovate Days v Maďarsku
03. 06. 2019
Akce byla pořádána v prostorech hotel Magyar Király ve Székesfehérváru a jejím cílem bylo poskytnout místo pro společné setkání veřejných zadavatelů, inovativních malých a středních podniků, výzkumných institucí a dalších, kteří mají zájem o využívání nástroje pro zadávání veřejných zakázek na inovace - PPI.
Cílem akce bylo představit zadávání veřejných zakázek na inovace jako strategii, která může být skvělým nástrojem pro podporu místních inovací. Bylo tak zdůrazněno, že spolupráce mezi zadavateli a místními dodavateli může přispět k inovacím.
Akce byla zahájena předsedou Somogy County - Norbertem Biró, který stručně vysvětlil, jaké kroky Somogy County udělala pro zlepšení místních inovací. Pak Ákos Szépvölgyi (CTRIA) představil projekt PPI2Innovate, jeho cíl a aktivity a popsal příklady PPI.
Poté Francesca La Greca z Turína ukázala účastníkům, jak město Turín pracuje s veřejnými zakázkami na inovace. Ve své prezentaci zdůraznila možnosti evropských projektů, které poskytují příležitost učit se pro veřejné zadavatele i místní dodavatele. Proto by mělo být vzájemné učení podporováno a místní samosprávy by měly být otevřeny novým myšlenkám a postupům.
Následující řečník byla Gaynor Whyles, pocházející ze Spojeného království. Jako odbornice na toto téma představila veřejné zakázky na inovace z různých úhlů pohledu. Podle jejího názoru je PPI opatřením na podporu inovací a proti změně klimatu. Odprezentovala několik příkladů, jak by změna v místní poptávce mohla situaci zlepšit. Účastníkům ukázala drastickou redukci skleníkových plynů v automobilovém průmyslu za posledních 50 let, nebo příklad společnosti zásobující Spojené království vodou a její cestu za ekologičtějším řešením díky inovacím.
Po přestávce se představila maďarská advokátka a odbornice na veřejné zakázky Ágnes Hubai. Povzbuzovala veřejné zadavatele, aby byli otevřeni novým způsobům zadávání zakázek a vysvětlila, jak je tyto zakázky možné zadávat podle maďarského práva. István Csizmadia z maďarského Národního Centra Zdravotnických Služeb uvedl, jak lze PPI implementovat v maďarském zdravotnictví.
Na jejich prezentaci navazovala chorvatská agentura REA Sever. Denis Premec vysvětlil, jak se zabývají PPI v rámci projektu Prominent Med. Realizují PPI ve školních rekonstrukcích a účinně pracují na podpoře PPI mezi osobami s rozhodovací pravomocí.
Marlene Grauer z Německa se podělila o své zkušenosti s obnovováním procesu zadávání veřejných zakázek ve své zemi a s využitím veřejných zakázek na inovace v Německu.
Akce byla ukončena prezentacemi pilotních projektů a panelovou diskusí partnerů projektu, která účastníkům ukázala, jaké jsou výzvy a perspektivy PPI ve středoevropském regionu.
Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF).