- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Během druhého z PPI2Innovate Days jsme se dozvěděli o zajímavých příkladech PPI a výsledcích pilotních testů prováděných našimi partnery
12. 10. 2018
Mario Turalija, (HAMAG-BICRO), účastníky přivítal úvodní proslovem. Krátce po tom, Ákos Szépvölgyi, Central Transdanubian Regional Innovation Agency (CRIA,Maďarsko), v souvislosti s cíli projektu PPI2Innovate zdůraznil důležitost aktivního používání PPI (Public Procurement on Innovation = zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení). Současně také informoval účastníky konference o existenci a dalším vývoji Chytrých PPI nástrojů pro ICT, ZDRAVI a ENERGII, stejně tak jako o nadcházejícím založení Kompetenčních center v každé z partnerských zemí projektu PPI2Innovate. Chytré PPI nástroje jsou národně přizpůsobeny a přeloženy do šesti jazyků – češtiny, chorvatštiny, slovinštiny, maďarštiny, italštiny a polštiny. Bezplatně dostupné ZDE.
Jedna z mluvčích, Gaynor Whyles z JERA Consulting (UK), během svého proslovu zdůraznila, že pro úspěšnou implementaci PPI „je nutné provádět zadávání veřejných zakázek tak, aby se dodavatelský řetězec stimuloval k vývoji a investicím do lepších, inovativních produktů a služeb, ve snaze naplnit potřeby dané organizace a společnosti. “
Druhý mluvčí, Anđelko Rukelj, Státní komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek (Chorvatsko), sdělil myšlenku, že „PPI je vysoce efektivní nástroj pro zahraniční spolupráci, nicméně je potřeba znalostí, jak a kdy tento nástroj používat.“ Současně také vyjádřil lítost nad současným stavem mediální komunikace. „Média často dostatečně nereprezentují příklady dobré praxe PPI a úspěšné příběhy, ale soustředí se na ty negativní.“ Svůj proslov ukončil s jasným poselstvím, že pro úspěšné PPI je důležitá přítomnost jednoduché a transparentní technické specifikace.
Během druhé poloviny PPI2Innovate Days byly jako inspirace pro účastníky konference prezentovány příklady dobré praxe ze Slovinska – RCERO, ekologické nakládání s odpady; a z Chorvatska – Informační systém územního plánování (ISPU) a Pokročilý systém správy distribuce (ADMS). Po těchto prezentacích následoval přehled čtyř probíhajících pilotních testů z oblasti ICT, Zdraví a Energie.
PILOT 1 – město Lublin, PL, (ENERGIE), mini-amfiteátr s inovačním řešením osvětlení parku Jana Pavla II.
PILOT 2 - krajský úřad Somogy, HU, (ZDRAVÍ) Kaposi Mór Vzdělávací Nemocnice Somogy – inovativní, inteligentní zdravotnické prostředky a vývoj software pro léčbu pacientů trpících kardiovaskulárními onemocněními.
PILOT 3 - Piemonte region, IT, (ENERGIE) inteligentní energetická řešení budov a skleníků s udržitelnou instalací kogenerace v rámci experimentální botanické zahrady.
PILOT 4 – Ministerstvo veřejné správy Slovinska, SI ( ICT) bude obstarávat inovativní ICT řešení, které umožní sémantickou analýzu.
Konference byla zakončena panelovou diskusí moderovanou Ákosem Szépvölgyiim (CTRIA, Maďarsko), ve které Jan Kubalík (DEX Innovation Centre, Česká Republika), Matteo Pignatti (Univerzita v Turíně, Itálie), Tomislav Jech (Pro-Max, Chorvatsko), Alen Gojčeta (A1 Hrvatska d.o.o., Chorvatsko) a Roberta Perić Ledinek (Ministerstvo výstavby a územního plánování, Chorvastko) diskutovali aktuální výzvy, kterým nyní čelí nejen zadavatelé veřejných zakázek, ale také malé a střední podniky a start–upy propojené k PPI a budoucí perspektivy použití PPI ke zlepšení veřejných služeb.
Druhý z PPI2Innovate Days měl mezinárodní charakter a konference se zúčastnili hosté nejen z Chorvatska, ale také ze sousedních i dalších zemí.
Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF, IPA, ENI)