Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Experti hodnotili aktuální trendy v oblasti cirkulární ekonomiky

02. 11. 2020

V rámci mapování jednotlivých regionů zapojených do projektu Live Circular Canvas jsme se ptali expertů z oblasti zodpovědného a cirkulárního podnikání na jejich pohled na současnou situaci v ČR. Na dotazy odpovídali Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky, Dan Heuer ze společnosti Fair Venture a Bára Kebová, ze  z.s. Zachraň jídlo.

Jaké jsou nové trendy v oblasti cirkulárního podnikání v České republice?

Nejen v českém prostředí jsou jakékoli úspory nákladů obecně největší motivací pro firmy. Společnosti se proto v současné době primárně snaží snížit náklady na nakládání s odpady a hledají nové obchodní modely. Trendem je také budování interdisciplinární práce a mapování dopadů činnosti společnosti.

Jaké jsou výzvy a příležitosti cirkulárních podniků v České republice?

Odborníci, stejně jako již dříve dotazovaní podnikatelé, souhlasí s tím, že malý počet kruhových podniků je výsledkem nedostatečné vládní podpory pro tento typ podnikání. Podíváme-li se však na příležitosti obecněji, najdeme je nejen v oběhové ekonomice, ale obecně v udržitelnosti. Hlavními příležitostmi jsou úspory, reputace a větší atraktivita pro zaměstnance.

Jak funguje podpora aktivních nebo budoucích majitelů cirkulárních podniků v České republice?

Dobrým příkladem je právě Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), který je velmi aktivní v oblasti cirkulárního podnikání. INCIEN se zaměřuje na všechny věkové kategorie od vzdělávání dětí v mateřských školách až po celoživotní učení v oblasti ICT. Organizuje také workshopy a interní akademie v inovačních centrech a v neposlední řadě konference na téma odpadu a jeho využití v cirkulárního podnikání.

Jaké dovednosti a znalosti by měli cirkulární podnikatelé rozvíjet?

Celkově je nutné rozvíjet holistický přístup k vědě ve společnosti a budovat meziodvětvová partnerství. Velkou výhodou je rozvoj mezinárodní spolupráce a dobré, přenositelné příklady, které lze v České republice vyvinout. Podnikatelé musí být schopni rozvíjet meziodvětvovou spolupráci, odborné znalosti v daném tématu (ve kterém působí) a v neposlední řadě musí být schopni revidovat svoji vlastní stopu (nejen CO2). V neposlední řadě je důležité sledovat nové trendy a orientovat se v legislativních otázkách, u nichž se očekává, že se změní směrem k větší podpoře oběhového hospodářství.

Pro více informací si můžete projít celý dokument níže, ve kterém jsou shrnuty nejdůležitější informace z jednotlivých rozhovorů.

Tento projekt je financován s podporou Evropské komise. Tato webová stránka a veškerý její obsah odrážejí pouze názory autora.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti