Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Mezinárodní konference v Madridu představila aplikaci SMART4MD pro lidi s mírnou demencí

05. 02. 2018

Ve čtvrtek 1. února 2018 Polytechnická univerzita v Madridu hostila konferenci s titulem "ICT technologie podporující lidi s mírnou demencí a jejich pečovatele". Na konferenci vystoupili psychologové, neurologové, odborníci z oblasti zdravotní a sociální péče, technologové, zástupci pacientských a pečovatelských organizací, a to hlavně ze Španělska, ale i ze zahraniční. Konference se účastnili členové projektového konzorcia, které se skládá z 9 institucí a zdravotnických zařízení napříč Evropou. Společně diskutovali o mírné demenci a možnostech její léčby pomocí moderních technologí.  

Konference byla zorganizována v rámci projektu SMART4MD, který je realizován v Rámcovém programu výzkumu a inovací, Horizont 2020. Tento 4-letý výzkumný projekt podporuje nejen lidi s mírnou demencí, ale i pečující v domácnostech a zdravotnických zařízeních. Projektové konzorcium, jehož členem je DEX Innovation Centre,  vyvíjí aplikaci pro tablety. Jejím cílem je zlepšit dodržování léčby, zpomalit výskyt mírné demence v populaci a snížit náklady na zdravotní péči. Do hlavní studie, která probíhá v několika zemích Evropy, je zahrnuto celkem 1200 dobrovolníků. Studie bude ukončena na sklonku roku 2019. 

Po zahájení na konferenci vystoupili lékaři a neurologové, kteří představili nové trendy v léčbě mírné demence a přístupy, které jsou založeny na terapiích bez využití farmakologik. V dopolední části zástupci projektového konzorcia prezentovali aplikaci SMART4MD a ukázali návštěvníkům, jak funguje. Lidem s demencí připomíná, aby si vzali léky, nebo navštívili svého lékaře ve smluvenou dobu. Umožnuje procházet fotografie příbuzných nebo oblíbené zpravodajské portály na internetu. Jsou zde přístupné informace o mírné demenci. Pacienti zde mohou hrát hry a procvičovat si kognitivní funkce prostřednictvím nejrůznějších aktivit.  Aplikace umožňuje sběr informací o současném zdrovotním stavu a jejich sdílení s rodinou, s  lékaři a dalšími profesionály. Aplikace byla speciálně vyvinuta a testována, aby odpovídla potřebám pacientů s mírnou demencí. Návštěvníci konference se zajímali o metody měření dopadu aplikace na kvalitu života.

Během odpolední části prezentující představili projekty, které využívají moderní technologie jako je mobilní telefon, televize, kamera neko kombinace nejrůznější technologických nástrojů. Celá konference byla uzavřena panelovou diskusí, která shrnula poznatky a postřehy vyplývající z celodenní akce a umožnila diskuzi odborníků a veřejnosti. 

Prezentující specialisté se shodovali na tom, že nejnovější studie a testy potvrzují význam kombinace nejrůznějších typů léčby pro zpomalení postupu nemoci. Je vhodné využívat terapii, zdravotní životní styl, medikaci i trénink kognitivních funkcí. Technologie se k těmto účelům dají dobře využít a usnadňují život lidí s mírnou demencí a zpomalují její postup.     

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti