Jaký problém projekt HoCare řeší?
Stárnutí populace je výzvou pro všechny oblasti Evropské unie. Tato výzva však znamená zároveň příležitost k ekonomickému růstu a k vytváření nových pracovních míst, protože je tak vytvořen velký potenciál v oblasti vývoje inovativních řešení pro domácí péči. Výzvou v oblastech aplikace projektu HoCare je otevřený potenciál k využití inovací v této oblasti. Osm partnerů tohoto projektu, kteří působí v rozdílných zemích EU, se rozhodlo spojit své síly a vytvořit projekt HoCare, který se právě těmto výzvám věnuje.
Jaké jsou cíle projektu HoCare?
Cílem projektu je POSÍLENÍ VYTVÁŘENÍ INOVATIVNÍCH ŘEŠENÍ V OBLASTI DOMÁCÍ PÉČE v rámci regionálních inovačních řetězců prostřednictvím posílení spolupráce jednotlivých aktérů v rámci regionálního inovačního systému, a to za využití přístupu postaveném na Quadruple Helix modelu (účasti všech 4 podstatných rolí pro vývoj inovací). Cílem je tohoto dosáhnout pomocí zlepšení příslušných strukturálních fondů, a to skrze výměnu dobrých praxí politických nástrojů v mezinárodním měřítku. Uskutečnění těchto zlepšení jsou plánována na strategické úrovni (pomocí zlepšení řízení a strategického zaměření strukturálních fondů), stejně jako na úrovni praktické (za podpory vysoce kvalitních projektů
HoCare má současně tři tematické dílčí cíle týkající se podpory inovací v oblasti domácí péče v rámci regionálních inovačních řetězců. Prvním dílčím cílem je DŮRAZ NA VZNIK INOVACÍ PROSTŘEDNICTVÍM ZAMĚŘENÍ SE NA NENAPLNĚNÉ POTŘEBY, které byly identifikovány čtvrtou skupinou zainteresovaných osob – tj. formálními pečovateli (nemocnice, domy sociální péče, domovy pro seniory), ale také pečovateli neformálními (členové rodiny) skrze quadruplehelix model. Druhým dílčím cílem je DŮRAZ NA VZNIK INOVACÍ PROSTŘEDNICTVÍM POPTÁVKY ZE STRANY VEŘEJNÉHO SEKTORU. Posledním – třetím – dílčím cílem je pak RYCHLEJŠÍ DODÁVÁNÍ INOVACÍ v oblasti řešení domácí péče na trh za užití přístupu stanoveného v quadruplehelix modelu.
V jakém období se projekt realizuje?
1. 4. 2016 – 31. 3. 2020
Kteří partneři spolupracují na projektu HoCare?
KYPR: Nicosia Development Agency – ANEL
SLOVINSKO: Development Centre of the Heart of Slovenia
BULHARSKO: Business Agency Association
RUMUNSKO: National Institute for Research and Development in Informatics
LITVA: Lithuanian Innovation Centre
MAĎARSKO: National Healthcare Service Centre
PORTUGALSKO: Business Development Institute of the Authonomous Region of Madeira
ČESKÁ REPULIKA: DEX Innovation Centre
Kde lze nalézt více informací o projektu?
https://www.interregeurope.eu/hocare/
Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF, IPA, ENI)