Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Inovativní veřejné zakázky byly hlavním tématem PPI2Innovate Days

18. 10. 2017

Inovativní veřejné zakázky byly hlavním tématem prvních PPI2Innovate Days, které se konaly 3. října 2017 v Lublinu, Polsku. Tato akce, organizovaná Rzeszow Development Agency, přinesla účastníkům cenné informace.   

Na začátku, Akos Szepvolgyi z CTRIA mluvil o významu projektu PPI2Innovate a jeho benefitech pro zadavatele veřejných zakázek. Nezapomněl zmínit možnost stáhnout plně přizpůsobené PPI2Innovate nástroje pro Maďarsko, Českou Republiku, Itálii, Chorvatsko, Polsko a Slovinsko.

Jan Kubalík z DEX Innovation Centre  vysvětlil rozdíl mezi PPI a PCP. Zaměřil se také na důvody, proč tyto inovativní zakázky používat. Jan také představil PPI a PCP na základě Lean Startup Methodology a ukázal praktické příklady.

Hlavním bodem programu byla prezentace externí expertky Evropské komise v oblasti PPI, paní Sara Bedin. Paní Bedin ve své prezentaci vysvětlila, co jsou to „inovativní smlouvy“ a jak na ně Evropská komise pohlíží. Sara zdůraznila role a úkoly, které stojí před zadavateli veřejných zakázek. Subjekty veřejného sektoru mají velké finanční prostředky, které každoročně vynakládají na nákup zboží, služeb a stavebních prací, které potřebují. Zvýšení počtu zakázek na produkty a služby, které nejsou založeny na standardních řešeních, naznačují potřebu zvýšit povědomí o významu PII v každodenním životě. Paní Bedin vysvětlila postoj Evropské komise k inovacím v oblasti veřejných zakázek. Evropská komise rozděluje inovační zakázky na před-obchodní (PCP), „které mohou být použity, pokud neexistují řešení, které brzy vstoupí na trh a nový výzkum a vývoj je potřeba“, a veřejné zakázky na inovativní řešení (PPI), které cílí na získání existujících inovací, které nedosáhly plné komercializace nebo nevyžadují nový výzkum a vývoj.  

Jak hledat inovace? Na tuto otázku odpověděla Katarzyna Cichon z polského KPMG. Také mluvila o bariérách mezi dodavateli a zadavateli veřejných zakázek, metodách crowdsourcingu a benefitech spolupráce dodavatelů a zadavatelů veřejných zakázek.

Po těchto prezentacích následovaly příklady z praxe. Marcin Kautsch, odborník na řízení zdravotní péče, prezentoval o projektu LCB Healthcare a představil pilot uskutečněný v Rawicz Hospital– nákup pracovních oděvů pro zdravotnický personál, který byl vyroben z inovativního materiálu.

Mateus Lichan, projektový asistent, prezentoval o úspěšně implementovaném projektu EcoQuip, který zlepšil efektivitu, kvalitu a environmentální udržitelnost zdravotní péče díky inovativnímu zadávání veřejných zakázek – investičního procesu zaměřeného na změnu podmínek pacientů díky montáži fotovoltaických panelů.

Profesorka Gabriella M. Racca z univerzity v Turíně a Anna Wójtowicz-Dawid z univerzity v Rzeszow poukázali na speciální nástroj, který byl vytvořen v rámci PPI2Innovate projektu. Tento nástroj usnadní řízení postupů zaměřený na získání inovativních produktů a služeb. Profesorka Racca také mluvila o politickém rámci zadávání veřejných zakázek, stanovení hranic a identifikaci potřeb. Paní Wójtowicz-Dawid na závěr představila polské národní předpisy a přizpůsobení PPI2Innovate nástrojů pro zdraví, energetiku a IKT do regionálních rámců.

První PPI2Innovate Days byly ukončeny moderovanou panelovou diskuzí, které se zúčastnily Sara Bedin, profesorka Gabriella Racca a Anna Wojtowicz-Dawid. Zaměřily se na příležitosti pro sociální a ekonomický rozvoj a environmentální změny v kontextu vynakládání veřejných prostředků na inovativní zadávání veřejných zakázek.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti