
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jak napovídá název HoCare, projekt cílí na rozvoj inovací v oblasti domácí péče a posílení spolupráce mezi uživateli (pečovateli a pacienty), veřejným sektorem, firmami a výzkumným sektorem v rámci tzv. quadruple-helix modelu, a to zlepšením politických nástrojů a strukturálních fondů. V České republice jde o Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Po úvodním seznámení s regionální situací v oblasti výzkumných a inovačních projektů v oblasti domácí péče v České republice DEX Innovation Centre představilo výsledky Mezinárodních tematických studií, které byly publikovány v rámci projektu HoCare. Ministerstvo průmyslu a obchodu dále představilo změny v OP PIK navržené na základě výstupů projektu a předchozích diskusí s DEX Innovation Centre. Tyto změny se týkají:
- úpravy binárních kritérií programů Inovace, Potenciál, Spolupráce, Proof of concept a Aplikace ve prospěch projektů, které mají prokazatelně pozitivní či neutrální dopad na zdraví lidí, podporují délku zdravého období života či kvalitu života nebo přispívají ke snížení nákladů zdravotní péče
- úpravy hodnotících kritérií u všech programů (u každého specificky) spočívajících v hodnocení dopadu na zdraví lidí.
Následná diskuse odkryla hlavní limity i možnosti domácí péče a vyplynula v další návrhy na zlepšení, které se dají realizovat v již výše zmíněném operačním programu. „Navrhuji realizaci pilotního projektu, např. na úrovni města, který by umožnil vyzkoušet si fungování aplikací v domácí péči a současně by zapojil pečovatele, pacienty, technology i veřejnou správu,“ uvedl Tomáš Vácha z ČVUT. Takový projekt by posílil spolupráci v quadruple-helix modelu, a tak podpořil koncepční přístup. Spolupráce by mohla proběhnout jak skrze tvorbu společné technologické platformy, tak i právě pilotní projekt, například skrze živou laboratoř (tzv. living lab). Tato myšlenka byla podpořena i samotným Ministerstvem průmyslu a obchodu, které vnímá, že výzkumné a inovační organizace fungující v oblasti domácí péče nepodávají srovnatelné množství žádostí o podporu ze strany OP PIK jako další odvětví. Mezi dalšími návrhy zaznívalo posílení PR a komunikace pro domácí péči, hodnocení efektivity a především změna financování v této oblasti. Zúčastnění se shodovali na tom, že ČR má dobře nakročeno, ale k dalšímu rozvoji chybí především volný trh a spolupráce všech zainteresovaných skupin.
3 Mezinárodní studie (Innovations in home care ...), 8 regionálních analýz (Hungary, Lithuania, ...) a prezentace ze samotného setkání jsou dispozici níže.
Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF, IPA, ENI)