Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Projekt InnoSchool se v Liberci představil veřejnosti

02. 10. 2018

V Liberci proběhla úvodní akce projektu InnoSchool v návaznosti na interní meeting projektu. V KultiVARu se sešlo více než 40 hostů, kterým jsme představili projekt InnoSchool a naši čtyři řečníci diskutovali na téma motivace středoškoláků k sociálnímu podnikání, současnému stavu vzdělávacího systému a zapojení digitálních technologií do výuky.

V úterý 25. a ve středu 26. září 2018 jsme se s partnery projektu InnoSchool sešli v Jablonci nad Nisou, abychom společně zahájili přípravy k jeho další fázi. Shodli jsme se, že před samotným vývojem seriózní hry je potřeba provést důkladný průzkum mezi studenty středních škol a zjistit, které sociální problémy jsou pro ně zajímavé a mají zájem je řešit. Od výsledků tohoto průzkumu se bude odvíjet vývoj hry a jejích scénářů. Vývoje hry po technické stránce se ujmou kolegové z Technické Univerzity v Košicích pod dohledem rakouského partnera Vienna Board of Education.

Představení projektu veřejnosti

Ve čtvrtek 27. září jsme se pak setkali v libereckém KultiVARu, abychom představili meziárodní projekt InnoSchool veřejnosti. Přivítali jsme více než 40 hostů z České Republiky i zahraničí, zástupce vzdělávacích institucí, Libereckého kraje, organizací pracujících se sociálními potřebami a dalších projektů v oblasti digitálního vzdělávání a podpory sociálního podnikání. Po úvodním slovu představil InnoSchool Vojtěch Jíra, manažer projektu v České Republice. „Naší misí je posilovat podnikatelské myšlení, sociální inovace a schopnosti středoškoláků“. InnoSchool je tedy projekt, který kombinací seriózní počítačové hry a úvodních či reflektivních hodin s pedagogy zvýší motivaci středoškoláků k sociálnímu podnikání v Česku a dalších zemích. Hra bude navíc napojena na sociální sítě a školy se tak mezi sebou utkají v rámci národních soutěží.

Moderovaná diskuse odborníků

Měli jsme možnost přivítat i čtyři hosty, kteří diskutovali na téma „Jak motivovat k sociálnímu podnikání už na středních školách?“. Ti se shodli, že nynější generace středoškoláků je velice obratná v používání digitálních technologií, často umí výborně cizí jazyky, ale je poměrně těžké je zaujmout a udržet jejich pozornost. „Spoustě zajímavých podnikatelských nápadů chybí právě ta zapálenost“, uvedl David Friedl, spoluzakladatel podnikatelské soutěže pro středoškoláky Soutěž a Podnikej. Na druhou stranu Kateřina Lichtenberková z Národního ústavu pro vzdělávání dala příklad „Studenti jsou více motivovaní, když řeší nějaký osobní problém, ve kterém jsou osobně zainteresovaní.“ 

Studenti mající zájem o podnikání občas narazí i na překážku ze strany rodiny. David Špunar, středoškolák podnikající mimo jiné se svým projektem Nenech to být, uvedl dvě největší překážky. Školu a rodiče. Rodiče často tlačí na své děti, aby dále studovaly vysokou školu kvůli diplomu a lepšímu platu, který je s ním spojený. A mnoho studentů se bojí, že by zároveň s podnikáním školu nezvládli dokončit.

Problémem ve školství je velmi nízké zapojení digitálních technologií do výuky. Mnoho tříd má interaktivní tabule, ale často nejsou využívány. Naopak Michal Kaderka, pedagog, zakladatel portálu Svět médií a spolupracovník EDUin, se snaží podněcovat používání technologií ve svých hodinách, jak jen to jde. „Stává se, že občas studenti dělají něco jiného, než by měli, ale ve výsledku je používání technologií v hodinách pozitivní.“

InnoSchool řeší jak motivaci studentů k podnikání, zapojení digitálních technologií do výuky, tak i podporu a školení učitelů. Vzniká tak unikátní vzdělávací prvek, který bude aplikován s drobnými změnami v devíti evropských regionech. Cílem projektu InnoSchool je začlenění vzdělávacího programu do učebních osnov středních škol za pomoci strategických partnerů - Liberecký kraj na regionální úrovni a Národní ústav pro vzdělávání na úrovni celostátní. 

 

Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF, IPA, ENI)

InnoSchool_CZpptx12.24 MB

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti