Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Jak zadávat veřejné PPI zakázky a kde získat příklady provedení?

10. 01. 2019

V pátek 11. 1. 2019 prezentoval DEX Innovation Centre vytvořené SMART PPI nástroje pro zadávání veřejných inovativních zakázek, tzv. PPI – Public Procurement of Innovation. Akci, realizovanou v rámci projektu PPI2Innovate, v prostorech Technologického centra Akademie věd ČR navštívilo více než 40 účastníků z řad veřejných institucí. Ti se seznámili s projektem PPI2Innovate, s rozdíly mezi PcP a PPI, s procesy nutnými v rámci PPI veřejné zakázky, příklady dobré praxe realizace v ČR a zahraničí, vytvořenými SMART PPI nástroji a funkcí PPI kompetenčního centra, které bude v ČR realizovat právě DEX Innovation Centre.

Po krátkém úvodním slovu Vojtěcha Jíry a Dominky Bucové (DEX Innovation Centre) seznámil Martin Januška (DEX Innovation Centre) návštěvníky s pojmem PPI a jeho procesem, projektem PPI2Innovate a tematickými nástroji SMART PPI, které budou v České Republice pomáhat zadavatelům veřejných zakázek zejména v oblastech nákupu inovací u informačních a komunikačních technologií, energetiky a zdravotnictví.

Libuše Podolová (CEJIZA) uvedla 2 příklady dobré praxe PPI zakázky. První příklad z Polska v rámci zajištění tepelného komfortu pacientů v nemocnici Sucha Beskidzka nabídl mnoho různých řešení, kde nakonec vyhrálo řešení nadokenních markýz se solárními panely, které navíc celkově uspořily 37 000 EUR ročně. Druhým příkladem je samotný Jihomoravský kraj, který aktuálně realizuje pilotní PPI projekt pro úsporu vody v budovách Jihomoravského kraje, aktuálně ve Střední škole polytechnické Brno. Oba dva PPI příklady ukázaly důležitost kvalitní předběžné tržní konzultace se zájemci.

Vedran Bostandžič (Středočeské inovační centrum) představil další projekt zaměřený na PPI – RI2Integrate. Tento projekt realizuje několik pilotních testů PPI zakázek a v ČR míří skrze Středočeské inovační centrum a skrze spolupráci s ČVUT na šíření vysokorychlostního internetu do malých obcí skrze pokročilý informační a komunikační systém pro obce.

Během závěrečné moderované diskuse zaznělo několik zajímavých myšlenek a hlavních problémů širší implementace PPI zakázek. Mezi diskutovanými body byla nutnost vyššího hodnocení kvality na úkor ceny, potřeba dobrých „zakázkářů“, kteří by mohli být lépe odměněni a mohli by se rozvíjet v této aktivitě, zdlouhavost jednání s většími podniky, problém s odtajněním řešení v rámci inovativního PPI řešení a srozumění zadávajících, že se jedná úplně o jiné zadávání než skrze běžné veřejné zakázky.

SMART PPI nástroje pro zadávání veřejných inovativních zakázek pro oblasti nákupu informačních a komunikačních technologií, energetických či zdravotnických řešení jsou dostupné v češtině na webu projektu PPI2Innovate a zároveň na našem webu. DEX Innovation Centre bude zároveň kompetenčním centrem pro PPI v ČR a našimi úkoly bude zejména:

a) Zlepšit znalosti o PPI zaměstnanců zadavatelů veřejných zakázek, 

b) Podpořit je v používání PPI, zejména PPI2Innovate nástrojů, 

c) Ovlivnit přístup a chování zadavatelů veřejných zakázek tak, aby aktivně používali PPI

d) Posílit vazby mezi zadavateli, výzkumnými institucemi a jinými relevantními subjekty z inovačních systémů.

Všechna kompetenční centra budou současně sloužit jako kontaktní a podpůrný bod pro rozvoj akčních plánů slibných PPI nápadů v každém z regionů.

Níže získáte veškeré prezentace a fotky z proběhlé akce.

Projekt je spolufinancován z fondů Evropské Unie (ERDF, IPA, ENI)

PPI2Innovatepptx1.03 MB
PPI-Experiencepptx631.21 KB
RI2Integratepptx1.93 MB

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti