Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Firmy a odborníci diskutovali 4. průmyslovou revoluci v libereckém regionu

19. 12. 2017

V úterý 12.12.2017 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci setkali zájemci  a odborníci z řad místních firem, akademické a bankovní sféry, aby získali informace o zavádění průmyslu 4.0. Workshop přiblížil teoretické i praktické poznatky o průmyslové revoluci 4.0 v libereckém regionu. Na závěr byly prezentovány zkušenosti z Polska a Maďarska prostřednictvím virtuálního spojení.      

Co si konkrétně představit pod pojmem 4. průmyslová revoluce? První průmyslová revoluce proběhla ve znamení páry, využití vodní síly a zavádění manufaktur. Druhá je charakterizována pásovou výrobou, využíváním elektřiny a spalovacích motorů. Třetí revoluce odstartovala s příchodem mikroprocesorů, využitím počítačů a automatizací výroby. Čtvrtou průmyslovou revoluci představují kyberneticko-fyzikální systémy, díky kterým vzniknou "chytré továrny". Inteligentní zařízení převezmou některé činnosti, které dosud vykonávali lidé. Počítá se s počítačovým propojením strojů a dílů, autodiagnostikou a využíváním moderních technologií jako jsou internet věcí a rozšířená realita.

Právě takové technologie na workshopu představili zástupci Technické univerzity Liberec, Doc. Ing. Michal Petrů, Ph.D. Konkrétní řešení z praxe představili Doc. Ing. Vojtěch Pražma, CSc. z Modelárny LIAZ a Petr Solnař z firmy Merz, která se zabývá digitalizací firemních procesů. Možnosti financování prezentovali CzechInvest a Českomoravská záruční a rozvojová banka. Téma zavádění průmyslu 4.0 zaujalo především firmy, které se zaměřují na automobilový průmysl (TI Automotive AC, A.Raymond Jablonec, Benteler MB) a jsou napojeny na německé trhy, kde je průmysl 4.0 součástí výroby. Ale i firmy, které chtějí držet krok s moderními trendy a udržet si konkurenční výhodu na trhu, např. Severochema nebo Solar Monitor. 

Během diskuse účastníci workshopu společně definovali překážky, které podle jejich názoru v současné době stojí v cestě průmyslu 4.0.  Nejčastěji jmenovali obchodní model, standardizaci, nedostatek kvalifikovaných odborníků, přenos dat v mezinárodním prostoru, v korporacích závislost na rozhodnutí centrály, nízké povědomí o průmyslu 4.0 a co konkrétně dělat pro jeho zavedení.

Na zlepšení povědomí o průmyslu 4.0 a výměnu zkušeností cílil i tento seminář realizovaný v rámci projektu  V4&I4.  Seminář organizovalo liberecké DEX Innovation Centre, které má zkušenosti s projekty zaměřenými na inovace a nové technologie. Podporuje spolupráci aktérů v inovačním ekosystému, tedy mezi inovátory, start-upy, akademiky, firmami i státní správou. Workshop Cesta k průmyslu 4.0 přispěl k informovanosti místních stakeholderů, vyvolal diskusi o situaci v našem regionu, a podpořil tak jeho další rozvoj.

Prezentace Modelárny LIAZ
Prezentace Merz

Prezentace CzechInvest

Prezentace Českomoravské záruční a rozvojové banky

Prezentace Technické univerzity v Liberci 1

Prezentace Technické univerzity v Liberci 2

Prezentace Technické univerzity v Liberci 3
 

Příklad dobré praxe z Polska
Příklad dobré praxe z Maďarska

 

 

 

      

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti