
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Co si konkrétně představit pod pojmem 4. průmyslová revoluce? První průmyslová revoluce proběhla ve znamení páry, využití vodní síly a zavádění manufaktur. Druhá je charakterizována pásovou výrobou, využíváním elektřiny a spalovacích motorů. Třetí revoluce odstartovala s příchodem mikroprocesorů, využitím počítačů a automatizací výroby. Čtvrtou průmyslovou revoluci představují kyberneticko-fyzikální systémy, díky kterým vzniknou "chytré továrny". Inteligentní zařízení převezmou některé činnosti, které dosud vykonávali lidé. Počítá se s počítačovým propojením strojů a dílů, autodiagnostikou a využíváním moderních technologií jako jsou internet věcí a rozšířená realita.
Právě takové technologie na workshopu představili zástupci Technické univerzity Liberec, Doc. Ing. Michal Petrů, Ph.D. Konkrétní řešení z praxe představili Doc. Ing. Vojtěch Pražma, CSc. z Modelárny LIAZ a Petr Solnař z firmy Merz, která se zabývá digitalizací firemních procesů. Možnosti financování prezentovali CzechInvest a Českomoravská záruční a rozvojová banka. Téma zavádění průmyslu 4.0 zaujalo především firmy, které se zaměřují na automobilový průmysl (TI Automotive AC, A.Raymond Jablonec, Benteler MB) a jsou napojeny na německé trhy, kde je průmysl 4.0 součástí výroby. Ale i firmy, které chtějí držet krok s moderními trendy a udržet si konkurenční výhodu na trhu, např. Severochema nebo Solar Monitor.
Během diskuse účastníci workshopu společně definovali překážky, které podle jejich názoru v současné době stojí v cestě průmyslu 4.0. Nejčastěji jmenovali obchodní model, standardizaci, nedostatek kvalifikovaných odborníků, přenos dat v mezinárodním prostoru, v korporacích závislost na rozhodnutí centrály, nízké povědomí o průmyslu 4.0 a co konkrétně dělat pro jeho zavedení.
Na zlepšení povědomí o průmyslu 4.0 a výměnu zkušeností cílil i tento seminář realizovaný v rámci projektu V4&I4. Seminář organizovalo liberecké DEX Innovation Centre, které má zkušenosti s projekty zaměřenými na inovace a nové technologie. Podporuje spolupráci aktérů v inovačním ekosystému, tedy mezi inovátory, start-upy, akademiky, firmami i státní správou. Workshop Cesta k průmyslu 4.0 přispěl k informovanosti místních stakeholderů, vyvolal diskusi o situaci v našem regionu, a podpořil tak jeho další rozvoj.
Prezentace Modelárny LIAZ
Prezentace Merz
Prezentace Českomoravské záruční a rozvojové banky
Prezentace Technické univerzity v Liberci 1
Prezentace Technické univerzity v Liberci 2
Prezentace Technické univerzity v Liberci 3
Příklad dobré praxe z Polska
Příklad dobré praxe z Maďarska