Upravit stránku
Skip to main content

DEX IC in Media

Who writes about us? We deliver innovative solutions across industries, as well as success stories of our Alumni startups. Check out a few articles about us and our activities. 

medicina.cz: Cesta k úspěšné komercializaci v českých nemocnicích

Odborníci z oblasti inovací ve zdravotnictví sdíleli své zkušenosti a hledali možnosti využití perspektivních nápadů na akci EIT Health Morning Health Talks, jejíž 6. ročník uspořádalo DEX Innovation Centre jako EIT Health Hub v České republice. Letošní setkání roku 2023  přivedlo do Prahy 45 zástupců nemocnic, veřejných institucí, zdravotnických firem a startupů. Zahraniční hosté, Ing. Ewald Unger z Medical University of Vienna a Dr. Karen Law z Health Tech Enterprise, představili systém podpory inovací v britském prostředí NHS a přinesli cenný pohled, jak nasměrovat úspěšnou realizaci.

Read the whole article at https://bit.ly/cesta_ke_komercionalizaci

czechstartups.org: Experts from the healthcare ecosystem addressed how to collaborate effectively


Healthcare needs change. On the positive side, healthcare experts are open to change and want to collaborate. There is a need for innovation, changes in education, connecting needs and solutions, sustainability of funding and staffing, as well as healthy longevity or open data. The 5th EIT Morning Health Talk offered a range of topics discussed by representatives of major organisations and companies from the Czech healthcare ecosystem.

The event was attended by more than 50 guests from different areas of healthcare. In addition to the panel discussion and round table debate, the main objective of the event was to share experiences across healthcare organisations with an overlap into the European space.

Read the whole article at https://bit.ly/3NWyFOE

casopisczechindustry.cz: 
Společnost ElevenEs otevírá první zařízení v Evropě na výrobu LFP baterií. Chce tak podpořit výrobu elektromobilů

Společnost ElevenEs, průkopník v oblasti katodových baterií LFP (lithium-železo-fosfátová technologie), dnes oznámila otevření prvního průmyslového závodu v Evropě zaměřeného na výrobu LFP bateriových článků. ElevenEs, podporovaná společností EIT InnoEnergy, je tak se svým novým výrobním závodem v srbském městě Subotica předním inovátorem pro výrobu baterií v Evropě.

Výrobní závod se bude specializovat na výrobu vysoce kvalitních prizmatických článků LFP pro využití v různých oblastech, od elektrických automobilů a autobusů, přes nákladní automobily až po systémy pro skladování energie. Výroba baterií LFP probíhá bez niklu i kobaltu, což znamená zvýšenou udržitelnost, bezpečnost, nižší náklady a výdrž třikrát déle, než mají konkurenční technologie. Bateriové články EDGE společnosti ElevenEs navíc nabízejí celkově vyšší energetickou hustotu než srovnatelné další konstrukční řešení článků LFP.

Read the whole article at https://bit.ly/3r7U1iZ

czechstartups.org: Womenture connects female entrepreneurs with an European network

Four innovation agencies, the Hungarian Design Terminal, the German SPINLAB, the Estonian Tehnopol and the Czech DEX Innovation Center, will launch their joint pan-European initiative on March 8, on International Women’s Day. The main goal of the program is to make way for female entrepreneurs on the continent.

The Womenture program, which runs until January 2025, would strengthen female entrepreneurship on two platforms. On the one hand, from October 2023, those who would like to start a business or develop their existing company can apply for the mentoring leg of the program from any country in Europe. Womenture experts will strengthen them with targeted professional mentoring. The mentoring program starts with 20 participants.

Read the whole article at http://bit.ly/3FZMU0G

czechstartups.org: Despite the many challenges, the innovation in the Czech hospitals is taking off

At the EIT Morning Health Talk event, representatives from public hospitals, start-ups and research organizations came to HubHub Palace to discuss the engaging hospitals in healthcare innovation.
EIT Morning Health Talk regularly opens a public debate with representatives of the Czech healthcare sector. At the meeting on 8 November at the Prague Hub, over 40 professionals from various healthcare organisations met to discuss the topic “Engaging hospitals in healthcare innovation“. EIT Morning Health Talk event was traditionally organised by DEX Innovation Centre, the Czech EIT Health Hub.EIT Morning Health Talk regularly opens a public debate with representatives of the Czech healthcare sector.
 

Read the whole article at http://bit.ly/3Y2HTve

projektsypo.cz: STUDENTI NAVRHOVALI INOVACE PRO ZDRAVOTNICTVÍ

4. listopadu soutěžili studenti v navrhování vlastních inovací pro české zdravotnictví. Vytvořili týmy a pracovali pod vedením profesionálních mentorů a expertů ze zdravotnictví. Každý tým si zvolil jednu z výzev, kterou jim formulovali experti jako klíčové pro aktuální stav českého zdravotnictví. Na návrhu a řešení týmy v průběhu celého dne pracovaly. EIT Health Innovation Day se uskutečnil v ČR už počtvrté, letos v Kampusu Hybernská na Univerzitě Karlově.

„i-Days je mimořádná akce. Pokaždé je to nabitá inovační energií, aktivními soutěžícími a jejich start-upovými nápady. Letos tu máme více účastníků než vloni a těší nás, že tu máme studenty a mladé lidi, které baví řešit výzvy pro zdravotnictví. Všichni pracují, povídají si a spolupracují, nemáme tady žádná tichá místa,“ říká za pořadatele Vojtěch Jíra z DEX Innovation Centre.

Read the whole article at http://bit.ly/3HUbMrS

cppt.cuni.cz: Tým Czech boys i se studentkou Adélou Hojgrovou z Univerzity Karlovy míří do finále i-Days ve Vídni


V pátek 4. 11. 2022 se v prostorech Kampusu Hybernská uskutečnil už 4. ročník EIT Health Innovation Day v České republice, v rámci kterého se potkávají studenti vysokých škol a mladí lidé ze startupů a odborníci z oblasti zdravotnictví. Akce byla určena pro lidi napříč obory a univerzitami a zúčastnilo se jí i několik zástupců z Univerzity Karlovy.

Read the whole article at https://bit.ly/3jrHzXM

zenysro.cz: Tipy, kde získáte cenné rady, když začínáte s podnikáním

Stipendijní program V4 Startup Force pomáhá start-upům při budování svých aktivit ve visegrádském regionu. Hlavním cílem programu je budovat mosty mezi zeměmi čtyřky, což má v současné ekonomické situaci zásadní apel. Startupy se mohou hlásit do podzimního semestru do 11. září.

Říká se, že chybami se člověk učí. To je jistě pravda a v podnikání to platí dvojnásob. Existují ale nezdary, kterým lze předejít. Může se totiž stát, že vás jedna chyba bude stát celý váš sen. Začátek podnikání není nikdy snadný a pro někoho, kdo nemá zkušenosti s vedením vlastního projektu, to může být opravdu náročné. Přesně pro ně existují místa, která se specializují na pomoc začínajícím startupistům a snaží se jim ten start alespoň trochu ulehčit. Přinášíme vám tipy, kam zajít! 

Read the whole article at https://zenysro.cz/doporucujeme/osobni-rozvoj-a-kariera/tipy-kde-ziskate-cenne-rady-kdyz-zacinate-s-podnikanim/

czechstartups.org: Podzimní semestr pro start-upy otevírá úspěšný program V4 SUF z Budapešti

Stipendijní program V4 Startup Force pomáhá start-upům při budování svých aktivit ve visegrádském regionu. Hlavním cílem programu je budovat mosty mezi zeměmi čtyřky, což má v současné ekonomické situaci zásadní apel. Startupy se mohou hlásit do podzimního semestru do 11. září.

Absolventi startupů V4 Startup Force uvádějí různé důvody, proč je výhodné přihlásit se do programu rozvoje podnikání, který se zaměřuje na visegrádský region. Spousta nových znalostí, široká síť investorů, nové obchodní příležitosti a obchodní kontakty, cenná zpětná vazba týkající se jejich firem a regionální expanze jako primární krok k dlouhodobému úspěchu. Nejoblíbenějším přínosem bezesporu je, že se začínající firmy mohou zúčastnit několika obchodních setkání v každé zemi.

Read the whole article at http://bit.ly/3JHWcRs

fintechcowboys.cz: Startupová příležitost CE-Connector je v plném proudu a nabízí investici až jeden milion eur

Startupy, které potřebují kapitál od investorů, mohou získat investici až jeden milion eur díky výzvě CE-Connector. Ta zprostředkovává kapitál od soukromých investorů (tzv. byznys andělů) z celé střední Evropy a investici dodatečně zajistí finanční či nefinanční podporou z veřejného sektoru. Hlásit se můžou i začínající startupy. CE-Connector zároveň rozšiřuje svoji síť investorů, a proto je registrace možná také pro nováčky, kteří chtějí do startupů začít investovat. Výzva CE-Connector je otevřená do začátku června.

Read the whole article at http://bit.ly/3DBtXQs

czechstartups.org: The CE-CONNECTOR startup opportunity is underway and offers an investment of up to 1 million EUR

Startups in need of capital from investors can get an investment between €75,000 and €1,000,000 thanks to the CE-Connector call. The challenge facilitates capital from private investors (business angels) from across Central Europe and further supports this private financial investment by the public sector in a non-financial or financial way through additional support. Startups that are at an early stage and want to approach angel investors from the Czech Republic and abroad can apply. CE-Connector is currently still expanding its network of business angels and therefore registration is also possible for new angel investors to invest in startups. The CE-Connector call is open until the beginning of June. Negotiations between startups and investors are now underway.

Read the whole article at http://bit.ly/3DzSplm

ISP21.cz: Jak pomoci starším pracovníkům získat práci v digitálu?

Pracovníci nad 50 let se většinou obtížně vyrovnávají s novými technologiemi. I kvůli tomu jsou často na trhu práce znevýhodněni. Začali pracovat v předdigitální době, a když jde o přijetí nových technologií, ve srovnání s mladými lidmi mají odlišné potřeby. Míra zaměstnanosti starších pracovníků (55 – 64 let) v EU-27 je v současnosti 40 %. Proto je naléhavě potřeba lepší a delší pracovní kariéry pro lidi nad 50 let.

Projekt eDigiStars si klade za cíl přeměnit starší pracovníky na OSVČ v digitálu. Pomáhá lidem získat požadované dovednosti; firmám naopak zajišťuje kvalifikovanou pracovní sílu, aby zůstaly konkurenceschopné.

Read the whole article at https://bit.ly/3TTTY4gISP21.cz

Devítka: Digitální dovednosti pro uchazeče o zaměstnání nad 50 let

Přímo financovaný projekt EU eDigiStars je zaměřen především na vzdělávání v oblasti digitálních dovedností a rekvalifikace, které reagují na proměňující se požadavky pracovního trhu.

Závěrem roku 2021 proběhla pilotní fáze projektu EU eDigiStars, která nabídla vhled do sociálního aspektu evropských projektů. Vzdělávání v oblasti digitální gramotnosti bylo zaměřeno na uchazeče o zaměstnání starší padesáti let.

Read the whole article at https://www.praha9.cz/sites/default/files/devitka/pdf/devitka_01_2022_web.pdf

Forbes: How The Coronavirus Is Transforming Innovation

Tuck Business School's Vijay Govindarajan underlines how important our ability to forget is to innovation. In his three-box solution, a crucial element is for us to reassess the things we've always done, and stop doing many of them. This not only removes barriers to change, but frees up resources that can be better spent on transformation.

"Overcoming the status quo is arguably the toughest challenge facing any startup, but especially one whose technologies or processes are relatively unproven," says Jan Kubalik, founder of the DEX Innovation Centre. "Incumbent players have often invested heavily in a certain way of working, and it's become deeply entrenched.

Read the whole article at www.forbes.com/how-the-coronavirus-is-transforming-innovation

Roklen24: Svět sám o sobě nebude lepší. Je třeba mu pomoci

Naše planeta má omezené množství přírodních zdrojů, které jednou nebudou. Cílem DEX Innovation Centre je podporovat digitální inovace a výzkum, které mají pozitivní dopad na společnost a mohou svět udělat o něco lepším. Například v Česku máme velice kvalitní startupové prostředí s množstvím znalostí. S tímto arzenálem jsme na dobré cestě k tomu, aby tu vznikaly skvělé týmy s potenciálem dobýt svět, řekl v rozhovoru pro server Roklen24 Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre.

Read the whole article at roklen24.cz/svet-sam-o-sobe-nebude-lepsi-je-treba-mu-pomoci

Forbes: Why Human Capital Is The Key To Startup Success

Securing the human capital you need to make your startup successful may be the unsexy brethren to venture investment, but it is far more likely to drive your business forward. The lessons from the INSEAD/Harvard study should provide you with some useful pointers on how to do so successfully.

"The image of entrepreneurship is mythologized by the lone genius in their garage creating the future, but the reality is that startups require strong networks and partnerships in order to grow their business," Jan Kubalik, CEO of DEX Innovation Centre says. "Startups lack the resources they require internally, so it's vital that they can develop these partnerships if they are to grow."

Read the whole article at www.forbes.com/why-human-capital-is-the-key-to-startup-success

Tyinternety.cz: Demoday libereckého DEXIC Acceleratoru vyhrál InoCure vyvíjející membránu simulující tkáň

Čtvrteční večer 9. května 2019 proběhl v pražském HubHubu ve znamení finálních prezentací digitálních startupů s pozitivním dopadem na společnost. Sedm mezinárodních startupů se do programu DEXIC Accelerator probojovalo z konkurence 140 mezinárodních firem. 

Po poslechu všech sedmi přednášejících se porota rozhodla udělit prvenství startupu InoCure. Ten vyvinul membránu věrně simulující tkáň. Díky tomu dokáží významně zkrátit čas na vývoj nových léků, ušetřit velké množství laboratorních zvířat i financí.

Read the whole article at tyinternety.cz/demoday-libereckeho-dexic-acceleratoru-vyhral-inocure-vyvijejici-membranu-simulujici-tkan

BusinessInfo.cz: Města mohou ušetřit díky chytrému zadávání veřejných zakázek

Veřejné instituce nakupují zboží a služby skrze veřejné zakázky. Ty ale zároveň mohou být nástrojem pro zavádění moderních technologií a postupů – v takovém případě pak mluvíme o veřejných zakázkách na inovativní řešení (PPI – Public Procurement of Innovation). Ve většině regionů střední Evropy chybí rozsáhlejší používání PPI díky nedostatečným nástrojům a znalostem. Tento trend se v posledních 3 letech snaží měnit liberecké inovační středisko DEX Innovation Centre prostřednictvím projektu PPI2Innovate.

Read the whole article at www.businessinfo.cz/mesta-mohou-usetrit-diky-chytremu-zadavani-verejnych-zakazek

EkonTech: Startupy, fenomén 21. století

Inovativní podnikání může vyzkoušt každý. Založit firmu postavenou na využívání moderních technologií netrvá ani den, budování úspěšného startupu je však tvrdá práce. Nové firmy založené na přelomovém nápadu však již ve světě generují i miliardové zisky. 

Full article at https://issuu.com/ekontech.cz/docs/ekontech_49rijen2020_web/18

 

E15: Lékař v notebooku

Konzultace s lékařem po telefonu či internetu po vypkunutí koronavirové epidemi letos na jaře v Česku takřka neexistovaly. Takzvaná telemedicína byla k mání většinou jen pro vybrané pacienty v některeých pokrokových nemocnicích nebo klinikách. Po půl roce mají lékaře na dálku už desetitisíce pacientů. 

Full article at https://www.flipsnack.com/dexic/lekar-v-notebooku

CzechStartups.org: Whalebone vyhráli Grand finále DEXIC Boot Campu o nejlepší prezentaci

5. 3. 2018 se v kulturním domě Vratislavice 101010 utkaly startupy z celé České republiky o nejlepší soutěžní  pitch za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Vyhrála firma z Brna, Whalebone, která filtruje nebezpečí na internetu. Během pondělního odpoledne diváci čerpali inspiraci od vzkvétajících firem, které už našly své místo na domácích i mezinárodních trzích, a také viděli prezentaci na téma, co vše se dá vytěžit z neúspěšného projektu. Celý program byl zakončen výměnou kontaktů a zkušeností během závěrečného networkingu.

Celý článek na www.czechstartups.orgúwhalebone-vyhrali-grand-finale-dexic-boot-campu-nejlepsi-prezentaci

h2020.cz: Vyhlášen vítěz českého finále soutěže PowerUp! 2020

Účastníky uvítal Jan Kubalík, ředitel DEX Innovation Centre, které je inovačním hubem EIT InnoEnergy v Česku, a zmínil, že české subjekty se do této soutěže zapojili již potřetí. Osm českých start-upů poté představilo svá řešení v oblasti udržitelné energetiky prostřednictvím krátkých videí. Porota následně vybrala vítěze národního finále – start-up Pocket Virtuality, který získal kredit v hodnotě 10 000 USD od společnosti Amazon Web Services a představí se společně s dalšími 13 vítězi z ostatních zemí na Grand Finále, které proběhne online. 

Read the whole article at www.h2020.cz/vyhlasen-vitez-ceskeho-finale-souteze-powerup-2020

CzechInvest: Město Liberec přivítalo Startup Europe Week

Liberec ožil mezinárodní iniciativou pro začínající podnikatele Startup Europe Week. Spolu s Prahou a Brnem se tak stal jedním ze tří českých měst, která tuto celoevropskou iniciativu pro začínající podnikatele organizovala. Celkově akci podpořilo ve stejný týden více než 220 měst ze 40 zemí Evropy.

Účastníci se z šesti připravených prezentací dozvěděli, jakou konkrétní podporu mohou začínající podnikatelé získat pro realizaci svých nápadů přímo v libereckém regionu, obecně v České republice, ale také jaká je možnost podpory přímo ze strany EU či agentury CzechInvest.

Read the whole article at www.czechinvest.org/Mesto-Liberec-privitalo-Startup-Europe-Week

Energie21: Nový program podpory pro startupy

České startupy v oblasti energetiky, dopravy a zdravotnictví mají nyní příležitost získat informace a přístup k finančním zdrojům, které z nich mohou udělat technologické lídry. Nově otevřený program Primer je naučí jednat s případnými investory, ukáže fungující marketing či další dovednosti potřebné pro úspěšné řízení firmy. Účast v programu je zdarma.

Pre-akcelerační program Primer pomáhá začínajícím startupům ve střední a východní Evropě inovovat a růst. V České republice jej organizuje DEX Innovation Centre, neziskové, multidisciplinární výzkumné centrum v Liberci se zaměřením na aplikaci digitálních řešení skrze různé sektory.

Read the whole article at www.energie21.cz/novy-program-podpory-pro-startupy

Liberec.cz: Žáci základních škol mohou získat zkušenosti k sociálnímu podnikání

Liberečtí radní schválili zapojení statutárního města jako strategického partnera do mezinárodního projektu zaměřeného na podporu sociálního podnikání s využitím digitálních dovedností a technologií žáků základních škol. Projekt, jehož partnerem je DEX Innovation Centre, cílí na budování pozitivního přístupu a elementárních kompetencí žáků ZŠ k podnikání jako takovému.

„Jednotlivé aktivity projekty jsou velmi atraktivní, protože vycházejí z moderních metod i zálib žáků. Součástí tak bude kombinace počítačové seriózní hry (serious game), digitálního kitu/nástrojů/hraček pro děti, a klasické výuky pro představení jednotlivých témat. Pokud DEX souběžně vyjde projekt s Libereckým krajem, který cílí na střední školy, dokážeme účinně propojovat oba stupně vzdělávání, což by bylo ideální,“ podotkl náměstek Ivan Langr.

Read the whole article at www.liberec.cz/zaci-zakladnich-skol-mohou-ziskat-zkusenosti-k-socialnimu-podnikani

Liberec.cz: Liberec má dílnu pro technologické nadšence

Studentům, absolventům, startupům a malým a středním podnikatelům je v Liberci nově k dispozici unikátní dílna DEXIC μFabLab pro vývoj prototypů. Technologická dílna je určena lidem, která sousedí s Krajskou vědeckou knihovnou a pyšní se moderními technologiemi jako 3D tisk, tisk plošných spojů (PCB) IoT stavebnice či robotizace, bude v pilotní fázi možné navštěvovat v rámci bezplatného digitálně-podnikatelského vzdělávacího programu.

„Po skončení prvního vzdělávacího programu bude µFabLab nadále sloužit studentům, ale prostory budou přístupné i startupům a malým a středním podnikatelům, kteří budou mít zájem o vývoj vlastních prototypů,“ řekl manažer DEXIC μFabLab​​​​u Vojtěch Jíra.

Read the whole article at www.liberec.cz/cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/liberec-ma-unikatni-dilnu-pro-technologicke-nadsence

This website uses cookies

We are using cookies to provide better services and content for our visitors. You can update your preferences or learn more about our Privacy Policy.

Settings

Your privacy is important. You can choose from the cookie settings below. Privacy Policy.