Upravit stránku
Přejít na obsahovou část stránky

Jak společně s naším ekosystémem pomáháme v boji proti COVID-19

11. 05. 2020

Svět v současné době bojuje s COVID-19 nejlepším možným způsobem. Mnoho společností, startupů a univerzit se spojuje, aby pomohlo zdravotníkům a dalším lidem bojujícím v první linii. Jak tedy reagujeme my a společnosti kolem nás?

Nouzový plicní ventilátor

Naši kolegové v DEX IC také pracují na open-source plicním ventilátoru. Během vrcholu pandemie COVID-19 může nastat situace, kdy nebude dostatek ventilátorů pro všechny pacienty. Například v USA by mohlo chybět 300 000 až 700 000 ventilátorů.

Zařízení je podobné designu z MIT, ale s několika změnami, které odpovídají dnešním potřebám. V tuto chvíli je téměř nemožné rychle sehnat všechny díly pro montáž designu MIT. Proto navrhujeme ventilátor, který lze téměř kompletně (85 %) sestavit z částí 3D tiskárny (např. energetický zdroj, motor, atd) a dalších lokálně dostupných součástek.

Ventilátor by měl být použit pouze ve chvíli, kdy neexistuje jiný způsob, jak pacientovi pomoci.

Více informací o plicním ventilátoru.

Zdroj: DEX IC
Zdroj: DEX IC

Naše Alumni startupy také pomáhají!

Organizujeme nejrůznější startupové programy (Akcelerátory, Bootcampy, soutěže a inkubaci), programy našich klíčových partnerů EIT Health a InnoEnergy. Těmi prošly desítky startupů a jsme hrdí, že podporují společnost i v tomto boji!

InoCure částečně přešli na výrobu vysoce účinných nanovlákenných roušek a vyrábí naplno! Denní kapacita je 1600 roušek, které poté putují všem potřebným. Pokud si rozumíte se šicím strojem a chcete pomoci, napište jim e-mail. V současné době také hledají investora připraveného investovat do výrobních linek na roušky.

Necestovka pak pomáhala českým občanům vrátit se domů ze zahraničí, kde díky nedostatku letů uvízli. Mnohdy nedokázala pomoci ani česká ambasáda - díky obrovskému zájmu zkrátka nebyly kapacity. „Snažil jsem se pomoci co to šlo. V jednu chvíli jsem volal 4 aerolinkám o změnu, zrušení či nákup nových letenek. Zároveň jsem byl ve styku s ambasádou a kombinoval možnosti se státními lety a repatriačními autobusy“, říká CEO Necestovky Vojtěch Voříšek.

Děkujeme vám, odvádíte skvělou práci!

Inocure nanovlákenné roušky
Zdroj: InoCure
Zdroj: Necestovka

Iniciativy EIT Health

DEXIC je EIT Health Hubem pro Českou republiku - a EIT Health také pomáhá! Komunita EIT Health je v čele zdravotnických inovací a má předpoklady k tomu sehrát klíčovou roli v reakci na krizi.

V současné době podporují mnoho iniciativ - počínaje opakovaně použitelnými lékařskými maskami, přes rychlejší a spolehlivější testy na koronaviry až po rychlý vývoj vakcíny. Podrobnosti můžete najít na stránkách EIT Health.

Hledáte v této době partnery nebo pomoc? Spojte se s inovátory z celé Evropy, hledejte a sdílejte informace a zdroje v boji proti COVID19. Můžete pomoci v boji proti COVID19? Navštivte platformu EIT Health a spojte se s těmi, kteří potřebují vaši pomoc. 

Zdroj: EIT Health
Zdroj: EIT Health

Spolupráce s univerzitami

Nedávno jsme začali spolupracovat s ČVUT v Praze. Sestavují vysoce účinné masky pro zdravotnický personál - které jsou dokonce lepší než respirátory FFP3. Hlavní komponentou je šnorchlovací maska, která je propojená pomocí 3D tištěného dílu k filtru, který udržuje uživatele v bezpečí. Unikátní je, že jsou tyto masky financovány pomocí crowdfundingu - téměř 5 000 lidí darovalo přibližně 6 milionů Kč.

Naše role byla 3D tisk dílu, který spojuje masku a filtr. V DEXIC µFabLabu jsme vytiskli více než 120 dílů na tiskárnách Průša MK3S. Tyto díly jsme distribuovali na Technickou univerzitu v Liberci (sběrné místo), odkud poté putovaly k sestavení do Prahy. V tuto chvíli je tisk dílů ukončen, protože ČVUT zajistila efektivnější výrobu vstřikováním. 

ČVUT plánuje vytvořit více než 10 000 masek, které budou dále distribuovány lékařům a sestrám v nemocnicích v České republice. Více info najdete na https://covmask.cz.

Tisk částí masek pro boj s koronavirem
Zdroj: DEX IC
Zdroj: ČTK

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti