V reakci na tyto znepokojivé trendy vznikla iniciativa MEET (Mental Health Empowerment for Teenagers). Ta se zaměřuje na podporu duševní pohody mladých lidí, zejména těch zranitelných, prostřednictvím formálního i neformálního vzdělávání a školení. DEX Innovation centre ve spolupráci s TUKE připravuje inovativní online hru, která má za cíl přiblížit téma duševního zdraví mladým lidem. Kromě toho také koordinuje realizaci pilotních projektů v různých zemích.
Klíčové aktivity iniciativy
- Vytváření kapacit: Rozvoj inkluzivních a inovativních nástrojů a materiálů pro pedagogy, sociální pracovníky a ohrožené mladé lidi, například formou online her a kampaní.
- Mezioborová spolupráce: Propojování odborníků a politických subjektů na národní i mezinárodní úrovni.
- Sdílení příkladů dobré praxe: Výměna poznatků a zkušeností z úspěšných programů na podporu duševního zdraví mladých lidí.
Příklady identifikované dobré praxe z České republiky
- RRRR (Respekt, Rozmanitost, Rovnost, Resilience): Komplexní vzdělávací program zaměřený na socio-emoční učení a prevenci násilí ve školách v České republice.
- PorT: Program podpory pro děti s traumatickými zkušenostmi, s expertním týmem a poradním týmem složeným z mladých lidí s vlastními zkušenostmi. Plánuje se rozšíření do dalších zemí.
- e-Lektra: Kurzy pro pedagogy a odborníky zaměřené na trauma respektující přístup k dětem a mládeži.
- Bezpečná škola: Globální program WHO zaměřený na zlepšení bezpečnosti a zdraví ve školách a podporu celkového zdraví a psychosociální pohody žáků.
Investice do budoucnosti
Projekt MEET představuje důležitý krok k posílení duševního zdraví mladých lidí v Evropě. Spojením sil odborníků z různých oblastí a úrovní vzniká komplexní systém podpory, který reaguje na aktuální krize a zároveň vytváří základy pro dlouhodobou podporu duševní pohody mladé generace. Investice do duševního zdraví mladých lidí je investicí do jejich budoucnosti a do celé společnosti.