- Search term must have more than 2 characters.
Celodenní "workshop" inspirovaný formátem hackathonu/ideathonu se koná v pátek 10. června v prostorách libereckého inkubátoru Lipo.ink.
Akce odstartuje příchodem účastníků v 8 hodin a končit bude ve 23 hodin vyhlášením vítězů.
Zahájíme úvodním pozdravem a organizačními věcmi. Pokud jste přihlášení jako tým, začnete soutěžit s vybranou kulturní výzvou. Když svůj tým nemáte, přiřadíme vás k jinému "single-hackerovi" a vytvoříte tým společně. Anebo se prostě přidáte k některému hackujícímu týmu.
Nebudete na to sami. K ruce a nápadům vám budou naši mentoři s know-how a znalostmi z různých oborů a budou konzultovat vaše nápady. Povedou vás a dostanete se k úspěšnému výsledku.
Proces kreativního tvoření bude probíhat metodou známou jako Design thinking. Tato metoda bude aplikována pod vedením Pavla Bartoše, certifikovaného lektora společnosti Google, který již několik let vede workshopy DEX Innovation centra a je odborníkem na proces generace nápadů a metodickou podporu v rámci této metody.
Hackathon se koná celý den, bude to 15 hodinový intenzivní workshop. Na závěr vystoupí všechny týmy a budou prezentovat svůj nápad - tak kreativně a se zaujetím, aby přesvědčili porotu, že právě jejich nápad je ten správný a vítězný.
8:00 startujeme snídaní a seznámením
9:00 - 21:00 práce v týmu na vybraných výzvách dle metodiky design thinking, kterou provede Pavel Bartoš
21:00 - 23:00 prezentace nápadů a hodnocení poroty
Místo:
Lipo.ink, U Jezu 525/4, 460 01 Liberec (vchod vedle Krajského koordinačního centra pomoci pro Ukrajinu)
Kdo může soutěžit:
Studenti i veřejnost, všichni účastníci musí být starší 18 let (včetně)
Občerstvení bude pro vás po celý den zajištěno
Účast na akci je zdarma
S radostí Vám představujeme výzvy od místních aktérů. Každý si vybere jednu výzvu a tu bude řešit se svými parťáky z týmu. Po celém dni intenzivní práce, bádání a vymýšlení budete prezentovat své nápady před porotou složenou z mentorů a autorů výzev. Úspěšnost vaší práce se bude měřit na základě několika kritérií, které budou pro všechny týmy a všechny výzvy společné.
Pokud se pohybujete v Liberci, jistě jste zaznamenali Léto na náměstí. Tento kulturní program probíhá každé léto již několik let, vždy před libereckou radnicí. Bohužel se může zdát, že od svého vzniku neprošel zásadní transformací a opakuje každý rok stále stejný program. Řekněme si upřímně, je pro Vás nabídka kulturního programu dostatečně atraktivní? Jak často jste se byli podívat na některá představení?
Na druhou stranu, kritizovat je vždy snadné. My ale chceme najít konstruktivní řešení a pomoci tento koncept vylepšit.
Co třeba alternativní stage? Jiní umělci? Co chtějí vidět a slyšet místní? Co chcete zažít vy? Viděli jste v jiných městech něco, co nám chybí?
Pokud máte nápady k tomuto tématu, sem s nimi! Pojďme změnit centrum našeho krásného města!
Textil zmizel, zůstalo nám sklářství. Co mají společného třeba Jablonec n.N, Nový Bor či Kamenický Šenov? Proč by mezi ně nemohl patřit i Liberec jako centrum křišťálového regionu? Crystal Valley je pojem známý po celém Libereckém kraji. Pojďme vymyslet, jak ukázat tento pojem v Liberci, protože i zde máme světové výrobce, inspirující umělce a můžeme být důstojným centrem atraktivním pro turisty, kteří pátrají po této formě umění.
K cíli této výzvy můžete dojít využitím následujících bodů:
● Definovat společné cesty, jak krajský fenomén skla prezentovat v regionální metropoli v kontextu prezentace skla prostřednictvím projektu Křišťálové údolí
● Jak využít synergie mezi soukromými a veřejnými záměry v oblasti prezentace skla ve městě
● Prezentace skla a princip přítomnosti tématu na živých místech a uzlových bodech ve městě
Všichni známe ten typ projekce, když člověk přijde do muzea, kde se na plátně promítá obraz, a my stisknutím správného čudlíku můžeme ovlivnit to, co je právě promítáno. Také známe pokročilejší varianty, kdy postačí náš pohyb v prostoru pro to, abychom mohli ovlivnit dění kolem nás na podobné akci. Jaké jsou ale skutečné trendy a jak bychom je mohli využít my? Co nového by mohlo být technologickým vstupem? Nebo jak třeba sledovat pohyb v prostoru tak, abychom mohli lépe a levněji zaujmout návštěvníky?
Jedna věc je jistá, studio Stroy se aktivně podílí na mnohých akcích a jejich kontakty jsou k nezaplacení. Když se Vám podaří jejich výzvu úspěšně splnit, s největší pravděpodobností Vás čeká další spolupráce s nimi. Pokud Váš prototyp bude funkční a bude splňovat požadavky výzvy, máte se na co těšit!
Desítky organizátorů a míst, kde se konají akce. Stovky akcí za rok. Mnoho z nich řeší totéž, jak přilákat více lidí? Není snadné se v tom vyznat, přesto je zde obrovský potenciál. Liberec totiž není jen centrum města a i samotné centrum nabízí desítky míst s atraktivním programem. Knihkupectví a antikvariát Fryč se snaží tuto situaci řešit formou "Živé kultury = Živého Liberce".
Jak představit organizátory a jejich širokému publiku nejen Liberečáků? Jak představit unikátní místa, která Liberec nabízí? Jak pomoci s propagací? Jak oživit kulturu na okraji města? Jak dostat kulturu blíže k lidem?
Výzva je zaměřena na tvorbu interaktivní hry v centru Liberce. Pojďte s námi vytvořit hru, která hravým způsobem představí úžasná místa, která Liberec nabízí. Naším cílem je udělat hru nejen pro místní, kteří už Liberec znají, ale rovněž pro turisty, kteří do Liberce přijedou za poznáním něčeho nového. Pojďme ukázat, že máme co nabídnout!
Realizace a implementace hry bude podpořena v rámci aktivit DEX IC ve spolupráci s Vojtou Jírou, který bude jedním z mentorů.
Kancelář architekta Liberce představuje soutěžní výzvu, která vyzývá k tvorbě netradičního a inovativního informačního a navigačního systému, který bychom mohli všichni využívat v centru města. Jakou formu zvolíte pro lepší orientaci a snadný přístup k informacím? Myslete na snadný přístup pro všechny!
Kreativitě se meze nekladou. Pokud zvolíte aplikaci, zvažte všechny aktuální technologické trendy a snadnou dostupnost všem návštěvníkům i místím. Pojďte povznést místní informační a navigační systém na novou úroveň.
Metoda design thinking dnes už není nic nového, přesto má stále mnohé co nabídnout. Zvláště když se toho chopí nadšený odborník, Pavel Bartoš.
Jak to funguje?
"Než vytvoříte něco nového, začněte fází empatie a pochopte, co zákazník cítí a co si myslí. Pak si ve fázi definice položte otázku, na co se zaměřit. Vymyslete spoustu nápadů, jak výzvu řešit, postavte rychlé prototypy a v testech zkuste, jestli u zákazníků fungují."
Pokud Vás zajímá podrobný popis této metody, doporučujeme například prostudovat si text ZDE
Úspěšnost vašeho nápadu se bude měřit na základě několika kritérií, které budou pro všechny týmy a všechny výzvy společné. Hodnocení provede odborná porota na základě týmové závěrečné prezentace.
Byli jste originální? Hledat inspiraci je samozřejmostí ale originalita je zárukou kvality. Naslouchejte všem členům týmu, každý jsme jedinečný!
Dodrželi jste zadání výzvy? Odpovídá výsledek práce potřebám vyzyvatele a Liberce? Konzultujte své nápady s mentory!
Není to o tom, jaký řečník jste. Je to o tom, jak umíte svůj nápad vysvětlit jiným. Jen tak porota porozumí Vašemu řešení a oblíbí se Váš nápad!
Váš nápad by měl být dost kreativní, aby zaujal a reálný, aby bylo možné jej proměnit ve skutečnost. Hlídejte si rozpočet a možné limity!
Ptejte se nás, jsme tu pro Vás!
Pavel Bartoš
Pavel je marketingový expert se zaměřením na startupy. V rámci Happyendu, kde je spoluzakladatelem, pomáhá startupům najít jejich ideálního zákazníka a celý start-up pro zákazníka postavit. Vždy pracuje s daty a fakty místo domněnek a myšlenek. Působí jako mentor v Google Launchpad, inkubátoru European Space Agency, CzechInvest a Vodafone Labs.
Pavel nás všechny provede procesem tvorby až po prezentaci jednotlivých týmů. Pavel je odborník na zpracování nápadů, nikoliv na kulturní Liberec.
Antonín Ferdan
Antonín je člověk mnoha dovedností. Vystudovaný učitel který působil ve Škoda auto a nyní radí začínajícím podnikatelům a startupům. Jeden z tahounů Libereckého podnikatelského inkubátoru, zkušený mentor, facilitátor a moderátor. Muž s mnoha kontakty a úctyhodnou praxí nejen v kulturním odvětví.
Antonín představil svou výzvu za Lipo.ink, ale během celého dne vám bude radit i s jinými tématy. Ve tvorbě nových nápadů je jako ryba ve vodě.
Markéta Sabáčková
Markéta působila v Liberci jako vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu. V roce 2021 oficiálně převzala do svých rukou kandidaturu liberce na Evropské hlavní město kultury 2028 https://liberec2028.eu/cs. V tomto směru je Markéta tou nejpovolanější na kulturní rozvoj ve městě. V současné chvíli tvoří přihlášku pro EHMK 2028 a zná tak silná i slabá místa v Liberci.
Na Markétu se obracejte s dotazy propojení Vašich nápadů s realizovatelností v Liberci. Ona ví, kam se chce v budoucnu město Liberec posunout a jaké má cíle.
Vojtěch Jíra
Vojta je součástí DEX Innovation Centre již 4 roky. Za tu doby pomáhal s implementací mnoha projektů. Zaměřuje se převážně na spolupráci se školami a miluje práci s mladými kreativci. Zajímá se o ekologická témata a je fanouškem alternativní kulturní scény.
Jako mentor se zaměří primárně na výzvu DEX IC ale rád pomůže i v jiných výzvách, bude li to třeba.
Jiří Hořavka
Jirka je kreativec každým coulem. I proto je hlavní tváří mladého vizuální studia, které je schopné realizovat široké spektrum grafické práce s důrazem na svěžest, aktuálnost a originalitu. Grafity, videomapping a vizuální komunikace jsou jeho denní chleba. Jejich práce se dostala do celého světa a jsou absolutní špičkou ve svém oboru nejen u nás. Vizuální studio Stroy je směsicí expertů z různých oblastí a vizuálních disciplín. Milují atypická řešení!
Jirka rád poradí týmům pracující na odvážné výzvě studia Stroy, která je zaměřená více technicky než ostatní.
Martin Fryč
Martin je osobnost pevně spjatá s Libercem. Knihkupectví a antikvariát nesoucí jeho jméno je dnes již neodmyslitelnou součástí pražské ulice. A co pojem "Živá kultura", také jste se s ním někdy setkali? Martin kromě knihkupectví věnuje i velké penzum času na kulturní a vzdělávací aktivity. Podporuje a organizuje nemalé množství akcí.
Martin bude zastupovat primárně výzvu za knihkupectví a antikvariát Fryč, které se zabývá "kulturou na okraji".
David Pastva
David se věnuje kultuře na městské i krajské úrovni již řadu let. V posledních letech je převážně vidět podepsán pod značkou CrystalValley, která se věnuje sklářskému průmyslu na území Libereckého kraje. David je velmi aktivní a podporuje akce podobné této.
Jako mentor bude pomáhat týmům s výzvou CrystalValley ve vztahu k městu Liberci.
Další mentoři budou zveřejněni již brzy...
Tato akce bude realizována z projektu TalentMagnet, který je spolufinancován z fondů Evropské unie (ERDF, IPA, ENI)